Pokazywanie postów oznaczonych etykietą rewitalizacja ulicy Chmielnej. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą rewitalizacja ulicy Chmielnej. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 6 grudnia 2010

Rewitalizacja ulicy Chmielnej dzieki staraniom Fundacji CMP


Dzięki Fundacji CMP – Czy mogę pomóc? rewitalizacja ulicy Chmielnej w Warszawie nabiera tempa. Zaczęło się niepozornie, ale w chwili obecnej „Projekt Chmielna” przyciąga wciąż nowych wolontariuszy i sponsorów, dzięki czemu ta historyczna ulica zmienia się, a efekt końcowy może być spektakularny.
 
Już w grudniu 2009 Fundacja CMP - Czy mogę pomóc? zaczęła poważnie rozważać możliwość pełnej rewitalizacji ulicy. Wiele przeprowadzonych dotychczas akcji czyszczenia i drobnych remontów elewacji kamienic na ulicy Chmielnej, wyczyszczone kilkanaście kamienic, zabezpieczone kilka, festiwal antygraffiti, akcja klomb, własny konserwator opłacany przez Fundację, a już wkrótce własna gazeta, która jeszcze w grudniu ujrzy światło dzienne to preludium do kompleksowych zmian, jakie Fundacja chciałaby wprowadzić na ulicę Chmielną. Nasze działania zataczają coraz szersze kręgi.

Projekt Chmielna powstał w odpowiedzi na brzydotę ulicy Chmielnej w Warszawie - niegdyś jedną z najpiękniejszych ulic stolicy, główny deptak Warszawy, od kilkunastu lat popada w niebyt. Może ruina to za duże słowo, jednak brzydota Chmielnej uderza. Od kiedy Fundator - Centrum Medyczne CMP (www.cmp.med.pl) zakupił przy ulicy Chmielnej 14 przychodnię lekarską, systematycznie zaczął walczyć z tą brzydotą. Nie chodzi o gigantyczne remonty ale o działania krok po kroku. W ten sposób powstaje pomysł - PROJEKT CHMIELNA. Obecnie Projekt Chmielna dysponuje skromnym budżetem około 2 tysięcy złotych miesięcznie i posiada tylko dwóch sponsorów – Centrum Medyczne CMP (www.cmp.med.pl) oraz Dom Towarowy Braci Jabłkowskich (www.dtbj.pl), dodatkowo okresowo Fundacja uzyskuje niewielkie wsparcie finansowe z Urzędu Dzielnicy Śródmieście. 
 
Ideą projektu jest systematyczna poprawa wizerunku ulicy Chmielnej i ożywienie jej. Fundacja chce działać metodycznie, odnawiając fasady kamienic i budynków przy tej ulicy, zabezpieczając elewacje preparatami antygraffiti, montując ładne, stylowe oświetlenie oraz monitioring. Docelowo Chmielna ma być najpiękniejszą ulicą w Polsce.
 
Zaprosiliśmy do współpracy firmę PLENERIA (www.pleneria.pl), która nieodpłatnie rozpoczęła prace nad projektem koncepcyjnym rewitalizacji. Wspólnie – z budżetu fundacji i przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Śródmieście zleciliśmy wykonanie map do celów projektowych i prace ruszyły. Dziś projekt jest gotowy, posiadamy także wizualizacje, które  nieodpłatnie  zgodziła się dla nas wykonać firma Gamma Prime Studio (www.gammaprime.pl). W chwili obecnej Gamma Prime Studio jest w trakcie realizacji projektu wirtualnego spaceru po Chmielnej. Pozwoli to zapoznać się z pomysłami zmian oraz docenić tę inicjatywę, gdyż zmiany w wyglądzie ulicy sprawią, że będzie ona niezwykle  atrakcyjna dla mieszkańców i turystów. 
Projekt koncepcyjny otwiera szeroką debatę społeczną – co można zrobić, aby poprawić centrum Warszawy, jak zachować charakter głównego warszawskiego deptaka, jaką funkcję powinna mieć Chmielna. Nie wiemy, czy uda się wygospodarować środki na przeprowadzenie prac budowlanych, ale z pewnością stworzyliśmy pierwszy realny projekt – koncepcję, która ma szansę zafunkcjonować w mentalności społecznej. Zmiany są potrzebne. Fundacja CMP Czy Mogę Pomóc? spełnia zatem rolę inicjatora i zapalnika. Fundacja planuje spotkanie z władzami dzielnicy, ZTP, ZDM i konserwatorem zabytków celem prezentacji projektu i ustalenia możliwości jego realizacji w przyszłości, choć dziś, jak zapowiada Urząd Dzielnicy, budżetu nie starczy. Ale Fundacja zamierza szukać również w innych miejscach, w  tym wśród prywatnych sponsorów, firm itp.















pozdrawiam
paweł walicki

czwartek, 15 kwietnia 2010

Społecznie na Chmielnej, czyli zaczynamy na poważnie

W ramach planowanych działań rewitalizacyjnych rozpoczęliśmy rozmowy z Panem Dominikiem Owczarkiem - psychologiem środowiskowym, badaczem społeczności lokalnych. Aktualnie doktorantem i pracownikiem Instytutu Socjologii UW, absolwentem Wydziału Psychologii UW i Instytutu Filozofii UW. Pan Dominik jest także stypendystą na Freie Universitat Berlin i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest założycielem Stowarzyszenia Miastosfera, współpracownikiem Fundacji Stocznia. Koordynator i uczestnik polskich i międzynarodowych projektów badawczych dotyczących społeczności lokalnych i przestrzeni życia człowieka, autor publikacji z zakresu studiów miejskich, tutor warsztatów o tematyce miejskiej. Wierzę, że jego doświadczenie i krąg zainteresowań pozwoli na profesjonalizację naszych działań społecznych, bo rewitalizacja to nie tylko wyczyszczenie graffiti ze ścian, ale także a może przede wszystkim takie zbudowanie postaw społecznych, aby ludziom się chciało. I to jest w rewitalizacji najtrudniejsze.

środa, 14 kwietnia 2010

Projekt rewitalizacji ulicy Chmielnej postępuje

Na zlecenie/ prośbę Fundacji CMP Czy Mogę Pomóc?, realizującej PROJEKT CHMIELNA, firma Pleneria przygotowuje projekt koncepcyjny rewitalizacji ulicy Chmielnej na odcinku Nowy Świat - Pasaż Wiecha. Wykonaliśmy już (z pieniędzy fundacji oraz Dzielnicy Śródmieście) mapy do celów projektowych, spotkaliśmy się z mieszkańcami w celu rozpoznania ich opinii na temat rewitalizacji a także powstały już pierwsze koncepcje. Dziś odbyło się kolejne spotkanie robocze - już szkice, pomysły w oparciu o istniejący stan. Koncepcja motywów wodnych (quasi fontanny - element życiodajny), drzewka wiśniowe pięknie ukwiecone, motywy bluszczu na elewacjach czy specjalne instalacje pomnikowe/ figurowe na całej długości ulicy, podział na strefy różnych funkcjonalności, układ nawierzchni - mi się bardzo podoba. Jeszcze w kwietniu koncepcja będzie ukończona, po konsultacjach z Decydentami będziemy ją wówczas chcieli pokazać.Dwa większe place mają być spójne z obecnie istniejącymi - koło kina Atlantic oraz koło przychodni Centrum Medyczne CMP na Chmielnej 14. :) Oj, dzieje się. Jeszcze chwila cierpliwości :) pozdrawiam wszystkich
paweł walicki

czwartek, 25 lutego 2010

SPOTKANIE MIESZKAŃCÓW i PRZEDSIĘBIORCÓW Z CHMIELNEJ 3.3.2010

Fundacja CMP Czy Mogę Pomóc?, prowadząca serię działań dzięki wsparciu wolontariuszy, aktywistów i sponsorów (obecnie Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, CMP Chmielna, Jan Kielman, Apteka na Chmielnej) oraz sponsorów zewnętrznych – spoza naszej ulicy, użyczających nam myjki wysokociśnieniowej, narzędzi, preparatów antygraffiti, czy też wyklejających z nami zniszczone witryny jak Agencja GRASP 24, a także przy wsparciu merytorycznym i finansowym Urzędu Dzielnicy Śródmieście od dłuższego już czasu prowadzi systematyczne, niskobudżetowe działania zmierzające do poprawy wizerunku ulicy Chmielnej. Wierzymy w konsekwencję działań i czyścimy ściany, pomimo, że wciąż je nam zamazują. Nasze działania opisujemy na stronie fundacji: www.czymogepomoc.pl, na blogu, który był wyjściową formą komunikacji problemu Chmielnej w internecie – www.chmielna14.blogspot.com a także od niedawna na specjalnie dedykowanej stronie – którą właśnie uruchomiliśmy i tworzymy – www.chmielna.org.pl

03.03.2010 – we środę o godzinie 18.00 zapraszamy Państwa do klubokawiarni The Pictures przy ulicy CHMIELNEJ 26, gdzie przy kawie i herbacie mieszkańcy będą mogli porozmawiać z przedstawicielami Fundacji, samorządu a przede wszystkim z przedstawicielami firmy PLENERIA, którą Fundacja zaprosiła do przygotowania projektu koncepcyjnego REWITALIZACJI ULICY. Chcemy zrobić porządek, ale przy porządkowaniu istotne jest niezmiernie zdanie Państwa – jako mieszkańców i przedsiębiorców związanych z Chmielną. Nie wiemy, jaka będzie przyszłość naszego projektu, czy uda się uzyskać wystarczające popracie społeczne i fundusze na trudny temat rewitalizacji, nie chcemy jednak stać z założonymi rękoma i czekać na cud. Dlatego działamy już dziś, Fundacja i Urząd Dzielnicy zakupiły mapę do celów projektowych i chcemy szybko startować. Czekamy na Was i na Wasze pomysły, sugestie dotyczące kształtu i wyglądu przyszłej ulicy Chmielnej.

niedziela, 27 grudnia 2009

Fundacja zatrudni malarza, szpachlarza do stałego nadzoru nad ulicą Chmielną


Fundacja CMP Czy Mogę Pomóc? zatrudni malarza, szpachlarza, murarza lub majstra budowlanego - osobę, która, w ramach PROJEKTU CHMIELNA będzie codziennie dbać o czystość ulicy Chmielnej, usuwać plakaty, zakładać tabliczki z informacją o monitoringu, czyścić elewacje z graffiti, malować zniszczone elewacje, usuwać ubytki, montować markizy itp. Umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Praca na dłuższy okres czasu. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami - dane dostępne są na stronie internetowej Fundacji CMP Czy Mogę Pomóc?

Zapraszam do współpracy

środa, 23 grudnia 2009

Rewitalizacja ulicy Chłodnej

Już na wiosnę ma się zacząć rewitalizacja ulicy Chłodnej. Jej projekt przewiduje nie tylko zachowanie starych bruków, krawężników, szyn tramwajowych i zabytkowych studzienek, ale też miejsca upamiętnienia wydarzeń historycznych.

Jak podaje Polska The Times za chwilę wystartuje rewitalizacja ulicy Chłodnej. Do wiosny 2011 remont ulicy ma się zakończyć... O rewitalizacji tej wspaniałej ulicy pisze też gazeta wyborcza. Alfabet jest nieubłagalny. Po CHŁ-odnej jeszcze tylko kilka sekund i pojawia się CHM-ielna. Nasz czas jest bliski... :)

czwartek, 17 grudnia 2009

Projekt rewitalizacji ulicy Chmielnej


Fundacja CMP - Czy Mogę Pomóc rozpoczęła społeczną akcję mająca na celu rewitalizację ul. Chmielnej w Warszawie. Fundacja zaprosiła do współpracy Urząd Dzielnicy Śródmieścia oraz pracownię architektury krajobrazu – Pleneria, która zadba o nowe oblicze tego fragmentu Śródmieścia. Celem wspólnych działań jest wdrożenie projektu rewitalizacji ulicy oraz zachęta do rozpowszechnienia idei dbania o przestrzeń publiczną Warszawy.

Pierwszym etapem rewitalizacji będzie stworzenie wizji miejsca - koncepcja będzie tworzona właśnie przy współpracy z biurem projektowym Pleneria. Kolejnym etapem będzie projekt wykonawczy. Jednakże jego realizacja będzie zależała kosztów i od środków jakie miasto będzie mogło na niego przeznaczyć. Cały projekt zaczyna się od pracy nad stworzeniem mapy do celów projektowych. Dopiero posiadając te mapy (w styczniu) Pleneria rozpocznie prace, szkice i rysunki. Trzymamy kciuki

piątek, 11 grudnia 2009

Akcja czyszczenia Chmielnej - 12.12.2009


Już jutro - w sobotę 12.12.2009 w godzinach przedpołudniowych (start o 9.30) będziemy znowu czyścić ulicę Chmielną. Kilka osób... Kilka firm. Organizatorem akcji jest Fundacja CMP - Czy Mogę Pomóc?, która opracowała koncepcję projektu Chmielna. Do projektu przystąpili już DOM TOWAROWY BRACIA JABŁKOWSCY, przychodnia CMP Chmielna. Swój udział w projekcie Chmielna zadeklarowała też firma Jan Kielman. Czekamy na kolejnych odważnych, którzy chcą zmienić rzeczywistość :)

Co będziemy robić 12.12.2009?

W sobotę o 9.30 startuje kilka osób. Chcemy wyczyścić następujące budynki:
  • Chmielna 21
  • Chmielna 22
  • Chmielna 23
  • Chmielna 8 (Cepelia)
  • Chemielna 10 (brama)
Będzie nas wspierać firma MJM Maria Jaroszyńska, autoryzowany partner firmy Kärcher, która NIEODPŁATNIE użycza nam na czas akcji MYJKĘ WYSOKOCIŚNIENIOWĄ CIEPŁOWODNĄ. Rozmowa z Panią Marią - właścicielką firmy była czystą przyjemnością, nie trzeba było ani prosić ani namawiać. Od razu zaakceptowała pomysł i zaoferowała pomoc, za co niniejszym bardzo dziękuję.

Preparaty do czyszczenia mamy częściowo jeszcze z ostatniej akcji od firmy Antigraf Pana Marka Kijewskiego. Preparaty do zabezpieczenia elewacji po jej wyczyszczeniu zakupiła Fundacja CMP - Czy Mogę Pomóc? Dużą część preparatów do czyszczenia i zabezpieczenia elewacji fundacja pozyskała dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Śródmieście, za co niniejszym bardzo dziękuję.

Swoją obecność i aktywny udział przy czyszczeniu zadeklarowali pracownicy przychodni CMP, Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, przedstawiciele Stowarzyszenia Moje Miasto a w Nim oraz oczywiście koordynator Projektu Chmielna - Paweł Tarnowski.

Życzcie nam powodzenia. I pamiętajcie - Ulica Chmielna będzie piękna...

niedziela, 21 czerwca 2009

Petycja w sprawie ulicy Chmielnej w Warszawie

Zapraszam na stronę PETYCJE.pl, gdzie umieściłem petycję w sprawie Chmielnej (numer 4142). Podpisujmy, przesyłajmy dalej, niech wieść się niesie po stolicy ;) I zacznijmy działać razem ;)
pozdrawiam
paweł walicki

niedziela, 14 czerwca 2009

Zmiany na ulicy Chmielnej

Fakt, że milczę - nie znaczy, że nic się nie dzieje ;)

Zbieram siły i przygotowuję się do rozpoczęcia batalii.


FUNDACJA CMP - Czy mogę pomóc?

Centrum Medyczne Puławska (CMP Centrum Medyczne) założyło fundację - od nazwy fundatora - FUNDACJA CMP - Czy Mogę Pomóc?

Fundacja ta, oprócz wielu działań o charakterze charytatywnym ma również na celu promocję zmian w otaczającym nas świecie. Poprzez zmianę zachowań, nawyków czy przyzwyczajeń, a także zmianę wyglądu otoczenia, poprawianie go, chcemy uwarażliwić ludzi na drugiego człowieka oraz na tzw przestrzeń publiczną - czyli ni to naszą ni to niczyją...

W lipcu wystartuje strona internetowa fundacji - www.czymogepomoc.pl (obecnie adres przekierowuje do strony Fundatora). Wraz z nią powołamy do życia PROJEKT CHMIELNA. Celem tego projektu będzie pełne oczyszczenie Chmielnej z graffiti, zwalczenie nielegalnego parkowania na Chmielnej, dodanie zieleni, wprowadzenia życia. Jeśli jesteś chętny do pomocy i z radością przyjmiesz zmiany na ulicy Chmielnej - już dziś wpłać na konto naszej Fundacji. W tytule przelewu wpisz Projekt Chmielna:

Nr konta: Raiffeisen Bank Polska S.A. nr.: 45 1750 0012 0000 0000 1130 6292

Fundacja CMP - Czy mogę pomóc?
05-500 Piaseczno
ul. Puławska 33
tel. 022 737 50 22
fax. 022 737 50 24
KRS: 0000324016. Odpis KRS dostępny jest tutaj
REGON: 141763585
NIP: 1231177779

Zarząd Fundacji:
Prezes Zarządu - Paweł Walicki - pawel.walicki@czymogepomoc.pl
Członek Zarządu - Adam Kozłowski - adam.kozlowski@czymogepomoc.pl
____________________________________________________

Zmiany w samej przychodni CMP Chmielna

Ukończony został remont przychodni CMP CHmielna. Z dawnej, doć brzydkiej i przypominającej stare, socjalistyczne czasy przychodni powstało nowoczesne Centrum Medyczne. Uzyskaliśmy pozytywną opinię Sanedpidu i od czerwca przyjęcia rozpoczęli wspaniali lekarze - dermatolodzy, lekarze medycyny pracy, ginekolog, okuliści. Rozbudowujemy również bazę lekarzy przyjmujących pacjentów nieodpłatnie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (NFZ). Lista lekarzy współpracujących znajduje się tutaj.

Tak było:










A tak wyglądają gabinety i wnętrza teraz:




____________________________________________________

Spotkanie z Władzami Miasta

W ostatnim okresie odbyłem kilka spotkań Władzami Miasta - z Zakładem Terenów Publicznych, Naczelnikiem Wydziału Estetyki M.St. W-wy, z dzielnicowym. W ich wyniku udało się doprowadzić do spotkania, które odbyć ma się pod koniec tego tygodnia i ma dotyczyć wspólnych działań na Chmielnej. Pomysł jest mój, ale Warszawa miałaby w nim aktywnie uczestniczyć. Nie chcę na razie opisywać szczegółów, aby nie zapeszyć. Ale jak tylko zapadną decyzje - z pewnością poinformuję Was wszystkich co i jak... Trzymajcie kciuki.

____________________________________________________

Remont Tarasu przy CMP Chmielna

Rozpoczęliśmy również remont tarasu na Chmielnej. Są zamontowane kolejne kamery, ściany zostały wyczyszczone, dodaliśmy logo naszej firmy CMP oraz nieco zieleni. Zieleń jeszcze dojdzie, przed nami prace przy remoncie schodów i podjazdu - w ciągu 1-2 tygodniu powinno być już ładnie ;)

Tak było z plakatami:












tak z graffiti:









tak już po doczyszczeniu z plakatów i graffiti:









A tak jest teraz:









W najbliższym tygodniu zasłonimy okna folią imitującą mrożone szkło z logo naszej firmy, potem przystępujemy do dalszych działań na naszym tarasie. Mam nadzieję, że zakończenie tych prac pokaże ludziom, co możemy zrobić i jak sprzeciwić się złu. Ale o złu napiszę w kolejnym tekście.

pozdrawiam wszystkich, którzy wierzą w to co ja.
paweł walicki

Archiwum